Katedra analytickej chémie

Ústav chémických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach

Doktorandka Katedry analytickej chémie PF UPJŠ Mgr. Arina Skok sa v rámci Erasmus výskumného pobytu na Aristotle University of Thessaloniki, Greece venovala vývoju novej analytickej metódy stanovenia tália. Výsledky skúmania boli publikované v medzinárodnom renomovanom časopise Separations (JIF 2,5). V tejto štúdii bol vyvinutý inovatívny systém lab-in-syringe mikroextrakcie v kombinácii s atómovou absorpčnou spektrometriou na stanovenie tália vo vzorkách vody. Medzi výhody tohto systému patrí jeho jednoduchosť, dobré analytické a metrologické hodnoty ako aj zvýšená bezpečnosť analytika. Vďaka zníženej spotrebe chemikálií nový systém vyhovuje požiadavkám zelenej analytickej chémie, pričom zabezpečuje vysokú použiteľnosť pre dôležité analytické aplikácie. Uvedená práca ako výsledok spolupráce Katedry analytickej chémie z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Aristotle University of Thessaloniki a Oles Honchar Dnipro National University bola prezentovaná aj na obálke časopisu.

Skok, A., Manousi, N., Bazel, Y., Vishnikin A., Anthemidis A. A Novel Solvent Microextraction Lab-in-Syringe System Coupled with Atomic Absorption Spectrometry for Thallium Determination in Water Samples, Separations 11(7) (2024) 193; DOI: 10.3390/separations11070193.